Kas ir probiotikas?

Probiotikas tiek definētas kā mikroorganismi, kam, lietojot noteiktā daudzumā, piemīt labvēlīga ietekme uz veselību. Lielākā daļa probiotisko mikroorganismu pieder pie Lactobacillus dzimtas. Šīs dzimtas mikroorganismi ir sastopami normālā zarnu mikroflorā cilvēkiem no agrīna vecuma.

Lai baktēriju celmu varētu uzskatīt par īstu probiotiku, par to jābūt ziņojumiem zinātniskā literatūrā un:

  • jābūt viennozīmīgiem pierādījumiem par tā veselību veicinošām īpašībām;
  • tam jābūt spējīgam uzturēties kuņģa-zarnu traktā, tā lai tam būtu galvenā nozīme mikroorganismu līdzsvara nodrošināšanā;
  • tam jādarbojas kā „dabīgam” antibakteriālam līdzeklim, nomācot slimību izraisošos mikroorganismus;
  • tam ir jābūt droši lietojamam;
  • tam ir jābūt pieejamam komerciāla apjoma ražošanai;
  • tas nedrīkst negatīvi ietekmēt citus labvēlīgus zarnu mikroorganismus.


Probiotiskās baktērijas vienmēr visā pasaulē ir bijušas cilvēka organismā, vai nu kā dabīgi mutes dobuma vai zarnu iemītnieki vai uzņemti ar uzturproduktiem. Nav iespējams pateikt, kad pirmo reizi „atklāta” to labvēlīgā ietekme uz cilvēkiem. Taču mēs zinām, ka tās ir lietotas pārtikas, piemēram, salami, siera, sojas mērces un skābētu kāpostu, konservēšanai simtiem, pat ja ne tūkstošiem gadu.

20. gadsimta sākumā probiotiku pētījumos galvenā uzmanība tika pievērsta piena produktos konstatējamām laktobaktērijām, piemēram, Lactobacillus casei (pirmais japāņu izolētais probiotiskais cels) un rietumu ekvivalentam Lactobacillus acidophilus. Aptuveni pirms divdesmit gadiem probiotikām tika dota zinātniska definīcija un sākās darbs, lai raksturotu atsevišķus probiotiskos celmus. Kopš tā laika pētījumi ir kļuvuši intensīvāki, tagad mums ir zinātniski pierādījumi par konkrētiem probiotiku nodrošinātiem ieguvumiem veselībai, tām iedarbojoties uz imunitāti, zarnām un mutes dobuma veselību.