Kā darbojas bērna imūnsistēma?
Bērna imūnsistēma attīstās laika gaitā, sākot no apaugļošanas brīža.
The information on this part of the website is intended only for health care professionals. I am an expert within the meaning of Act No. country xy. I herewith confirm that I am a professional according to this definition.
Unfortunately, as you are not a health care professional we cannot provide you this information.
Kad bērni ierodas šajā pasaulē, viņu imūnsistēma vēl nav pilnībā nobriedusi.
Lai gan viņu nespecifiskā imūnsistēma jau ir gatava darboties, specifiskā imunitāte turpinās attīstīties visu bērnību. Pirmās 1000 dzīves dienas (sākot ar apaugļošanas brīdi) ir šajā procesā ārkārtīgi svarīgas, jo attīstās kuņģa-zarnu trakta mikrobiota, un tiek radīts imūnsistēmas un veselības pamats turpmākajai dzīvei.
Protams, ka sākumā mazuļiem ir nepieciešama neliela palīdzība, un katra māte to arī sniedz, nododot mazulim daļu savas imūnās aizsardzības, kas pazīstamā kā pasīvā imunitāte.
Tas sākas mazulim vēl atrodoties mātes dzemdē, kur viņa caur placentu nodod antivielas savam vēl nedzimušajam bērnam. Tad, vaginālo dzemdību laikā, bērns saņem baktēriju devu no mātes dzemdību ceļiem. Arī krūts piens nodrošina sākotnējo mātes vidē esošo antivielu devu. Šī pasīvā imunitāte nodrošina pamatu paša bērna ļoti efektīvajam aizsardzības tīklam, kas būs kopā ar viņu visu dzīvi.
Dzīves pirmajās 1000 dienās, un arī turpmāk, bērnu ķermeņi un viņu nobriestošās imūnsistēmas nepārtraukti saskaras ar jauniem mikrobiem – tas var notikt kontaktējoties ar brāļiem vai māsām, rotaļu grupā, pirmsskolas iestādē vai vēlāk skolā.
Pastāvīgas saskarsmes rezultāts var būt biežākas infekcijas pirmajos gados, kad vidēji bērnam gripai līdzīgi simptomi izpaužas 6-12 reizes gadā. Tomēr šīs regulārās saskaršanās reizes palīdz attīstīt viņu imūnatmiņu, jo, imūnsistēmas šūnas mācās no katra pieredzētā gadījuma. Lai gan šis process ilgst visu dzīvi, viņu ķermeņi drīz vien ir spējīgi atpazīt mikrobus ar kuriem ir saskārušies visbiežāk. Šī pakāpeniskā pielāgošanās nozīmē, ka, bērnam pieaugot, arī imūnsistēma parasti kļūst spēcīgāka.
Kuņģa-zarnu trakta mikrobiota trenē imūnsistēmu, un tai ir galvenā loma normāli funkcionējošu imūnsistēmas aizsargmehānismu radīšanā.
Zarnu flora, ieskaitot baktērijas, piemēram, pienskābās baktērijas un bifidobaktērijas, sāk attīstīties dzemdību laikā un drīz pēc tam. Mikrobu pārnešana, kas notiek vaginālo dzemdību laikā, nozīmē, ka baktērijas sāk izplatīties jaundzimušo organismā uzreiz, ieliekot pamatus viņa kuņģa-zarnu trakta floras attīstībā. Savukārt ar ķeizargriezienu dzimušu bērnu kuņģa-zarnu trakta mikroflora bieži ir atšķirīga. Un šajā gadījumā, dodot BioGaia pilienos esošās baktērijas, var palīdzēt uzturēt to atbilstošu koncentrāciju viņu dabiskajā kuņģa-zarnu trakta mikrobiotā.
Bērnība imūnsistēmas attīstībai ir ārkārtīgi svarīga. Lūk, daži ieteikumi, kā to stiprināt.
Sabalansēts uzturs, kurā ietilpst sezonālie augļi un dārzeņi, kas sniedz daudzas bērna imūnsistēmai nepieciešamās uzturvielas. Pilngraudi satur šķiedrvielas, kas veicina normālu kuņģa-zarnu trakta darbību. Laimīgs puncītis = spēcīgs ķermenis.